Obytné maringotky zažívají boom

Dnešní generace mladých lidí, kteří uvažují o vlastním bydlení, přemýšlí jinak, než tomu bývalo dřív. Mladé lidi neláká představa hypotéky na 20 let a více. A nechtějí se ani starat o velké domy. Stačí jim menší byty, velmi často sdílené a pronajímané. Nepotřebují je vlastnit, spíše chtějí flexibilitu. A objevili kouzlo mini domků, které jsou pro jejich styl života plně dostačující a finančně mnohem výhodnější. Oblíbeným zástupcem mini domků u nás je maringotka, která tu má dlouhou tradici. V posledních letech se navíc těší stále větší oblibě. Pojďme se podívat, co život v maringotce obnáší a jaké jsou jeho světlé i stinné stránky.

 

Maringotky a jejich tradice na našem území

Maringotky máme většinou spojené s cirkusy a kočovníky. V 19. a v první polovině 20. století sloužily jako obytný přívoz pro potulné kolotočáře a cirkusáky, ale také pro pastevce, kteří se přemísťovali se svým stádem. Tento způsob života byl později stále vzácnější a z maringotek se následně staly dočasné ubytovny pro stavební dělníky, šatny a skladiště nářadí. S příchodem 21. století pak maringotky začaly získávat na oblibě, tehdy převážně u alternativně smýšlejících lidí, kteří tíhli k přírodě a jednoduchému stylu života. Zároveň to byla generace lidí, která vyrostla na dnes již kultovním seriálu Cirkus Humberto, a maringotka tak pro ně byla jistou nostalgií a synonymem svobodného života. Dnes jsou maringotky vyhledávaným řešením pro spoustu mladých rodin, které touží po dostupném bydlení nebo místě pro rekreaci.

Maringotky na miru

 

Proč si pořídit maringotku a jaká je jejich cena

Mezi jednoznačné výhody maringotek patří jejich pořizovací cena. Ať už se rozhodnete pro novou maringotku, kterou koupíte kompletně hotovou, nebo se pustíte do rekonstrukce staré maringotky, cenově vás to vyjde vždy výrazně levněji než koupě či stavba domu. Řádově se bavíme o desítkách tisíc korun za starou maringotku k rekonstrukci a stovkách tisíc za maringotku novou. Cena málokdy překročí 1 milion korun, záleží, jak jste nároční na vnitřní vybavení a různé vychytávky.

 

Umístění maringotky na pozemek a stavební povolení

Jako další výhodu mnozí považují to, že pro umístění maringotky na pozemek není potřeba stavební povolení, čímž odpadá zdlouhavý neoblíbený stavební proces a jednání s úřady. Úřadu se ale stejně nevyhnete. Rozhodně totiž neplatí, že můžete maringotku „zaparkovat“ kdekoliv, např. na louce nebo v lese. Umístění maringotky na pozemek musíte vždy ohlásit na příslušném úřadě. Pokud plánujete v maringotce bydlet rekreačně či celoročně, musíte ji umístit buď na stavební pozemek nebo pozemek určený k rekreaci. V případě, že pozemek nevlastníte, budete také potřebovat souhlas majitele. I tady můžou platit různé výjimky. Proto je před koupí pozemku vždy dobré na úřad zajít a zjistit si tamní podmínky pro umístění maringotky.

Maringotky na miru Praha

 

Život bez zbytečného haraburdí

Přestože se mnohým lidem při představě bydlení na pár metrech čtverečních ježí chlupy na celém těle, ti, co to vyzkoušeli, už většinou na tento styl života nedají dopustit. Často zjistí, že spoustu věcí, které dřív považovali za nezbytné, k životu vůbec nepotřebují, a že se jim bez nesmyslného hromadění věcí žije mnohem lehčeji. Svoboda, kterou díky tomu objevili, je pro ně k nezaplacení.

 

Rekonstrukci maringotky nepodceňte

Pokud se rozhodnete pro rekonstrukci staré maringotky, doporučujeme vám nejprve vše řádně nastudovat a ideálně si najít nějakého odborníka, který vám bude k ruce. V našich končinách, kde téměř půl roku panuje zima nebo chladnější měsíce, je základem dobré zateplení maringotky. Bez toho by celoroční pobyt nebyl možný.

 

Mají maringotky vůbec nějakou nevýhodu?

Jako vše, i maringotky mají svá „ale“. Život v nich volí hlavně lidé, kteří mají vztah k přírodě a chtějí ji tak být blíž. Skvělé je to v letních měsících, kdy můžete spoustu času trávit venku a do maringotky chodíte v podstatě jen spát. Zimy však můžou být pro některé jedince na malém prostoru dlouhé. U párů se může dostavit ponorka a potřeba většího soukromí, zvláště když oba pracují z domova. Změna také nastává ve chvíli, kdy se narodí první dítě, a mladá rodina může časem zjistit, že už jim malý prostor nestačí. Vždycky si však můžou maringotku ponechat jako víkendové útočiště a na stáří se do ní zase vrátit.

 

Podívejte se na nabídku maringotek, které staví v Záboří nad Labem zákazníkům přímo na míru na www.maringotkynamiru.cz.

Maringotky na miru Stredocesky kraj